Gabinet Kosmetologii Estetycznej

Plastyka uszu

Plastyka małżowin usznych polega na modelowaniu szkieletu chrzęstnego w celu uzyskania pożądanego kształtu. Najczęstszym powodem wykonywania zabiegu jest odstawanie małżowin usznych.
Plastyka uszu

Plastyka uszu

Chirurgiczna korekcja odstających uszu, zwana wymiennie plastyką uszu czy otoplastyką pozwala na nadanie zadowalającego wyglądu małżowinom usznym, których budowa odbiega od normy anatomicznej i estetycznej.

Zabiegi chirurgii plastycznej wykonuje specjalista chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej – dr n. med. Wojciech Jasek.

Czego mogę spodziewać się po zabiegu?

Dzięki zabiegowi uzyskiwana jest zdecydowana poprawa wyglądu małżowin usznych, które bardziej przylegają do czaszki. Otoplastyka pozwala także na uzyskanie symetrii obu małżowin usznych. Pod względem popularności plastyka uszu jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Poddają się jej pacjenci w różnym wieku, także dzieci, które z powodu niedoskonałości wyglądu często miewają szereg problemów w kontaktach z rówieśnikami.

Efektem zabiegu korekcji ma być poprawa symetrii twarzy, zmniejszenie stopnia odchylenia małżowin oraz wynikająca z tego poprawa wyglądu i samopoczucia pacjenta.

Metody zabiegu plastyki uszu

Istnieje kilka różnych metod wykonywania korekcji uszu. Dobór konkretnej z nich przeprowadzany jest w czasie wizyty konsultacyjnej i jest dopasowany do konkretnego przypadku – budowy anatomicznej, oczekiwań pacjenta oraz z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań.

W zależności od wieku pacjenta przy wykonywaniu plastyki uszu stosowane jest znieczulenie miejscowe (dorośli) lub w asyście anestezjologa. Zabieg polega na wykonaniu nacięcia na tylnej powierzchni małżowiny usznej i odpowiednim wymodelowaniu chrząstki za pomocą odpowiednich nacięć i założenie wewnętrznych szwów. Zewnętrzną ranę zamyka się również za pomocą szwów – rozpuszczających się lub nierozpuszczalnych. Wielkość oraz lokalizacja rany operacyjnej czynią bliznę właściwie niewidoczną. Dorośli mogą się udać do domu tuż po wykonaniu otoplastyki.

Zabieg trwa około 90 minut. Przez cały czas wykonywania operacji pacjent musi znajdować się w pozycji leżącej, ułożony w konkretny sposób. Konieczna jest zatem pewna współpraca z jego strony.

Odstające uszy — operacja polega na przecięciu skóry za uchem i odsłonięciu chrząstki, a następnie kszatłtowaniu chrząstki za pomocą szwów po jej wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu.
Wskazaniami do plastyki uszu są potrzeby Pacjentów, którym przeszkadza nieestetyczny wygląd uszu. Korekcję uszu przeprowadzamy nie tylko u dorosłych, ale często także w przypadku dzieci, które mają już rozwiniętą małżowinę

Efekty zabiegu są bardzo trwałe. Po wykonaniu korekty szkieletu chrzęstnego bardzo rzadko występuje nawrót deformacji. Oczywiście nawrót deformacji jest zawsze możliwy i trzeba mieć tego świadomość. Dlaczego tak się dzieje? Otóż chrząstka posiada pewną sprężystość co może powodować powolne wtórne odkształcenie. Poza tym przypadkowy uraz we wczesnym okresie pooperacyjnym na przykład w czasie snu może spowodować odkształcenie. W takim przypadku możliwa jest ponowna korekta.